13 november 2009
Gröna Villan i Örby är en skattkammare för medvetna föräldrar
Hon började i liten skala i en friggebod på tomten utanför villan i Örby. I dag driver trebarnsmamman Anna Berghäll Stockholms största secondhandbutik för barnkläder dit folk vallfärdar från hela länet.
- Tanken var aldrig att det skulle bli så här stort. Jag startade en butik som jag själv saknade, säger hon.
När man kliver in genom dörren till Gröna Villans barnkläder på Årdalavägen 76 i Älvsjö anar man direkt att det inte är någon slarver ligger bakom den här butiken. Ett tiotal gröna lappar upplyser om ditt och datt, bland annat får man veta att det är skoförbud i butiken och att barnvagnar ska parkeras utanför. Lite längre in finns en låda med lånetofflor och intill hänger lånebärselar för bebisar. Det finns också lånevagn, lånebabysitter, lånebärsjal och till och med en låne-lära-gå-vagn. Lekhörna finns också för större barn.
- Jag är väldigt nogrann. Jag vill att det ska vara ordning, säger Anna Berghäll, ägare och drivkraft bakom Gröna Villans barnkläder.
För sju år sedan, när hon var mammaledig med sitt tredje barn, började hon försäljningen av begagnade barnkläder.
- Jag gick själv mycket på klädbytardagar tidigare och handlade second hand. Men man behövde alltid trängas så man knappt hann kolla på det man köpte. När man kom hem upptäckte man ofta något fel, en fläck eller hål. Jag tänkte att det borde finnas ett intresse för att köpa kläder som är lite dyrare än på klädbytardagar men utan hål och fläckar, säger hon.
I början höll hon till i en friggebod på tomten, sedan i källaren till familjens villa, som ligger ett stenkast från nuvarande butiken.
- Jag åkte runt och satte upp lappar lite runt omkring här, berättar hon. Och verksamheten växte. Det började bli trångt hemma.
- Det var packat med kläder överallt. Skor hade jag i pannrummet, berättar Anna Berghäll.
Plötsligt en dag, våren 2007, såg hon att en lokal i närheten var ledig. Och då gick det inte att låta bli. Efter att hon fått klartecken från sin revisor, som förvissade henne om att hon hade råd, tog hon över lokalen och satt igång att renovera den.
I september 2007 slog hon upp portarna till den 220 kvadratmeter stora butiken på Årdalavägen - en butik som lanseras som "Stockholms största secondhandbutik för barnkläder".
- Jag vet ingen större i alla fall, säger Anna Berghäll.
Affärsidén är enkel: hela och fläckfria kläder som inte är äldre än fem år. Som hänger i ordning så att de är lätta att hitta.
För att hjälpa kunderna har Anna Berghäll hängt upp skyltar i taket som upplyser var man kan hitta olika typer av kläder, till exempel "flickkläder storlek 122-140 och regnkläder". Kläderna hänger fem i olika rum, sorterade efter storlek och typ av plagg. Tröjor för sig och byxor för sig. Vinterkläder på ett ställe och utklädningskläder på ett annat. Mindre plagg finns i lådor och skor på hyllor.
- Tanken är att om man till exempel behöver ett par byxor i 110 ska man kunna gå in i butiken och köpa tre par utan att behöva leta, säger Anna Berghäll.
Hon går själv igenom alla plagg, synar dem noga och mäter insidan på alla skor. Defekter och skoinnermått skriver hon på prislappen. Att få in kläder är inget problem, enligt Anna Berghäll. I dagsläget är det över 1000 personer som regelbundet lämnar in kläder till försäljning. Det som är för gammalt, trasigt eller slitet lämnas vidare till Svenska kyrkan som skänker kläderna till barnhem i baltikum.
- Allt tas tillvara. Jag lämnar minst 15 sopsäckar med kläder till kyrkan varje vecka... Hur mycket jag får in vet jag knappt. Det finns så otroligt mycket kläder hemma hos folk, på vindar och källare. Många vet inte vad det ska göra av det. Att lämna in dem här blir en lättnad, säger Anna Berghäll.
- Det produceras alldeles, alldeles för mycket kläder och i affärerna är det rea, rea, rea. Jag har själv svårt och förstå varför man köper nytt, säger hon.
Hennes koncept har uppenbarligen gått hem.
- Det finns verkligen ett behov. Folk åker från Bromma, Vaxholm och Nacka för att handla här, säger Anna Berghäll och berättar att hon ofta får fråga om hon inte ska utöka och starta filialer runt om i stan. Men hon tvekar.
- Jag vill kunna hålla samma höga kvalité. Det får inte bli något hafs och slarv. Jag har hellre en butik som jag verkligen står för, säger hon.
11 mars 2010
Footsteps = nätverk med 12 kvinnliga ekoföretag
Igår var jag på ett äkta ekomingel ordnat av nätverket Footsteps. I nätverket Footsteps ingår 12 ekoföretag som består av kvinnor som också är småbarnsmammor. Dom säljer smink, kläder, bärselar med mera.
Minglet hölls i galleriet So Stockholm i Kungsträdgården och där serverades delikat mat och vin från Ecoviva och Bosarpskyckling. Nätverket är initierades av Loa Brynjulfsdottir som driver den fina ekologiska webbutiken för barn Ecoloco. Tanken är att företagen ska bli starkare genom att samarbeta. I nuläget är dock inte fler företag välkomna då samarbetet fungerar bäst i denna storlek.
På minglet syntes ekobloggare som Tanja från ekostil.se och Edit Kunstler från Livinggreen.se. Det var roligt att träffa människor som man bara har sett på nätet i verkligheten. Även en del kändisar syntes till såsom Blossom Tainton och inte minst självaste näringsministern Maud Olofsson.
Blossom sa en klok sak som jag inte tror att Maud ställer upp på, nämligen att det viktigaste av allt är nog att vi helt enkelt konsumerar lite mindre och att vi producerar saker av bättre kvalitet.
Maud deltog inte heller vid presentationen så jag hade aldrig chansen att ställa henne en viktig fråga. Nämligen varför i hela friden det kostar mer med rekoeko? Det är väl ändå det miljödåliga som ska kosta. Marknadskrafter är bra i all ära men de måste tämjas så att de externa kostnaderna (t.ex. miljöförstöring ingår). Först då kan de etiska företagen bli något annat än en marginell företeelse. Men samarbete är en början, bland konsumenter och företag men den politiska biten får inte glömmas, den som handlar om att ställa om till ett samhälle där det lönar sig att producera och konsumera grönt och där företag lever på att hyra ut lånekläder istället för att sälja kläder eller målar om köksluckor istället för att byta kök osv. I ett sådant samhälle kan företagsamheten blomstra inom de ramar som naturen sätter.
Till dess en lista på några ekoföretag:
Bellio: Gör ekologiska barntofflor
byJezz: Babybodies med speciell funktion
Dandelion: Gör ekologiska träningskläder
Drottning Enar: Bärselar (ekologiska? recycled?)
Ecobride: Vidareutvecklar asfaltblommans koncept Ekologiska bröllop
Ecoloco: Ekologiska barnkläder
Ecoviva: Ekomat för leverans och catering
Ekoguld: som det låter
Erica Laurell: mössor och annat stickat i ekogarn
Hildur: Ekokläder för dam, herr och barn
Kurtis: Solskydd för barnvagnar (ekologiska?)
Turkos: Ekosmink
Kommentera inlägget
Asfaltblomman tycker till
Asfaltblomman recenserar Stockholms ekologiska butiker, restauranger och caféer. I kartan nedanför listas dessa, i de olika kategorierna kan du läsa mer.
Matbutiker
Ekologiska kläder i Stockholm
Inredningsbutiker
Ekologiska restauranger
Vintage, Second hand
Småbarn, ekomat, ekokläder, ekoleksaker
Skönhetsbutiker
Du kan hjälpa till - kommentera recensionerna - eller skicka in egna!
Lånegarderoben: Modevisning med lånekläder
Fredagen den 20 februari hade Lånegarderoben premiär. Under en spektakulär modevisning i Kulturhusets rulltrappa visades kläderna.
Publicerad: 25 februari 2010
Second hand: Gröna Villan i Örby är en skattkammare för medvetna föräldrar
I Gröna Villan i Örby är det helt och rent som gäller. Reportern Hanna Modigh Glansholm har besökt Stockholms största secondhandbutik.
Publicerad: 13 november 2009
Revery: En dröm i hållbarhetens tecken
I helgen öppnade ett intressant tillskott i hållbarhetens tecken. Lisa Axelsson har med sitt klädesmärke Revery skapat ett koncept med hållbarhet som genomgående trend.
Den senaste kollektionen heter Future Fantasmics och dessa dam- och herrplagg är gjorda i ekologisk bomull och jeansen av hampa. Jag får lära mig att hampa är mycket resursvänligt eftersom det behöver lite vatten för att växa. Denna hampa odlas i Pakistan. Andra material är vildsiden, och återanvända lakansbitar.
Publicerad: 5 november 2009
Vistelse på ekologisk gård: Att växa med naturen
Hur är det att vara volontär på en ekologisk gård? Asfaltblommans medarbetare Jessica Lestander har provat på att wwoof:a. Det innebär att hon tillsammans med andra volontärer har hjälpt till vid ett ekologiskt jordbruk.
Läs mer om hur man blir volontär på: www.wwoof.se.
Publicerad: 8 september 2009
Medvetet mode: Söta ekoklänningar och herrkläder vintage
Mycket flickaktigt men också en del vintage för den som gillar klassisk maskulin stil. Under den medvetna modehelgen på Nordiska Museet visades vårens schysta mode.
Publicerad: 9 april 2009
Recension: Fria själar av Nina Björk
Liberalismen, vår tids ledstjärna, men vart leder den oss? I Nina Björks doktorsavhandling skärskådas liberalismen utifrån texter av Locke, Mill och Benedictsson. Björks granskning visar på den liberala utopin där vi alla är fria själar - oberoende av andra människor och frigjorda från naturen. Hon ger inga svar men väl frågor att bära med sig.
av Susanna Elfors
Publicerad: 6 januari 2009
Reportage: Rent Mjöl i Latinamerika
Rent Mjöl är en kampanj som initierats av Latinamerikagrupperna och FIAN tillsammans med samarbetsorganisationer i Latinamerika. Genom kampanjen vill man arbeta för rättvisa handelsvillkor. Asfaltblommans Ida Svensson träffade Laura Purdy som är aktiv i Stockholms lokalgrupp och har lång erfarenhet av arbetet med Latinamerika.
Publicerad: 24 november 2008
Recension: Köp inte den här boken! Mitt år med köpstopp
Ann-Christin Gramming är en vanlig tjej som bor med två barn och man i Göteborg. Under ett års tid slutade hon att köpa allt utom det nödvändigaste.
Publicerad: 14 november 2008
Våga fråga: Asfaltblomman frågespalt
Vad betyder olika miljömärkningar? Finns det någon ekologisk köttersättning? Ekologiskt garn? Eller vad undrar du över?
Publicerad: 3 oktober 2008
